biuro@lesnezacisze-dps.pl

733 726 743

Muzykoterapia oraz inne formy terapii zajęciowej, czyli jak urozmaicamy czas naszym seniorom?

Aktywność i dobre samopoczucie seniorów to kluczowe elementy wpływające na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. W Domu Seniora Leśne Zacisze dbamy o naszych podopiecznych nie tylko pod kątem wyżywienia czy opieki medycznej, ale też dodatkowych aktywności, organizując seniorom różnego rodzaju warsztaty, koncerty, a także spotkania z terapii zajęciowej.

Terapia zajęciowa w Leśnym Zaciszu

Tym, co z pewnością wyróżnia nasz dom opieki na tle innych, jest to, że zapewniamy podopiecznym tygodniowy harmonogram zajęć dodatkowych. Terapia zajęciowa odbywa się codziennie od poniedziałku do piątku, a prowadzi ją doświadczona i niezwykle kreatywna Anita Napora-Bieś. Mieszkający w Leśnym Zaciszu seniorzy cenią sobie nie tylko dużą różnorodność zajęć, ale też możliwość uczestnictwa w warsztatach każdego dnia. Pozwalają im one bowiem zacieśniać więzi w grupie, ćwiczyć zdolności manualne i ruchowe czy też rozwijać kreatywność.

Koncert z okazji Dnia Kobiet – marcowe wydarzenie muzykoterapeutyczne

W tym miesiącu, a dokładnie 12 marca, mieliśmy przyjemność zorganizować dla naszych podopiecznych specjalny koncert, na którym wystąpił Leszek Wawrzyła. Była to wspaniała okazja nie tylko do świętowania Dnia Kobiet, ale też relaksu przy poruszającej muzyce artysty. Każde z takich wydarzeń doskonale pokazuje, jak ważne jest to, by zapewniać seniorom różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Słuchanie muzyki na żywo znacznie różni się od chłonięcia kultury z radia czy telewizji, ponieważ pozwala przeżywać ją znacznie bardziej intensywnie, wyrywając z codziennej rutyny.

Terapeutyczna rola muzykoterapii

Muzyka ma wyjątkową moc, może bowiem wywoływać emocje, rozbudzać zapomniane wspomnienia oraz łączyć ludzi. Jej ogromna siła jest więc szeroko wykorzystywana jako narzędzie terapeutyczne – zarówno w pracy z dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami, jak i seniorami.

Muzykoterapia jest w Leśnym Zaciszu jednym z kluczowych elementów planu zajęć. Liczne badania wskazują bowiem, że jest doskonałą formą aktywizacji osób starszych – zwłaszcza cierpiących na choroby neurodegeneracyjne takie jak m.in. Alzheimer.

  • przywołują wspomnienia i wzmacniają pamięć autobiograficzną.
  • Rytmiczne dźwięki rozwijają koordynację ruchową.
  • Wspólne śpiewania poprawia nastrój, zdolności komunikacyjne, a co istotne redukuje również lęk.

Dźwięki instrumentów, znane melodie oraz śpiew mają niezwykle korzystny wpływ na pamięć i funkcje poznawcze. Z tego powodu muzykoterapia to jeden z fundamentalnych filarów terapii zajęciowej prowadzonej w Leśnym Zaciszu. Oprócz wspólnych warsztatów staramy się regularnie zapraszać do naszego ośrodka artystów, urozmaicając tym samym czas wolny podopiecznym. Wiemy, jak ważny jest kontakt z osobami z zewnątrz, stąd też cyklicznie organizujemy koncerty, występy czy warsztaty, zapraszając w nasze progi nie tylko artystów, ale też dzieci z pobliskich przedszkoli i szkół, animatorów oraz inne kreatywne osoby.